JAK WYGLĄDA ŚWIERZB? ZDJĘCIA

Świerzb to podstępny pasożyt, który początkowo daje objawy chwilowej alergii. Często nawet sam lekarz w początkowej fazie, może mieć wątpliwości. Są jednak pewne elementy, które jednoznacznie na niego wskazują.

Świerzb - jak wygląda?

Zdjęcia świerzb

Sam pasożyt świerzbowca jest trudny do rozpoznania. Dopiero w badaniach mikroskopijnych można zauważyć, że wyglądem przypomina kleszcza, bądź roztocza, które także są niewidoczne. Jedynym sposobem na jego rozpoznanie jest więc obiektywna ocena objawowa, co pozwala na szybkie leczenie świerzbu. Świerzb to przede wszystkim powstające na skórze w wielu miejscach czerwone grudki, które z dnia na dzień obejmują kolejne partie ciała i niesamowicie swędzą.

świerzb zdjęcie

Skąd wysypka przy świerzbie?

Gdy już wiemy, jak wygląd świerzb, warto także zrozumieć powstające objawy. Świerzbowiec niewidzialny ludzkim okiem zadomawia się w cieplejszych miejscach ciała jak pośladki, pępek, pachwiny, ale także pomiędzy palcami, czy pod piersiami. Przemieszczając się w tych obszarach, pozostawia odchody, co powoduje silną alergię i wywołuje świąd. Nie można się nie podrapać, jest to zbyt silne odczucie. To znów powoduje rozdrapywanie grudek i roznoszenie pasożyta w dalsze obszary ciała zwiększając jego siłę. Medycyna zna to schorzenie i wie, że bez leków się nie obędzie.

świerzb na przedramieniu

Co zrobić, gdy zobaczymy na skórze objawy podobne do świerzbu?

Z reguły większość z nas udaje się z objawami do lekarza, który stwierdzi, jak łatwo przypuszczać świerzb. Leki bez recepty na świerzb dostępne na rynku nie muszą być wypisane przez lekarza. Jeżeli rozpoznaliśmy u siebie początki świerzbu, to musimy działać bezwzględnie. W tym pomoże nam zawsze benzoesan benzylu. Cena środka zawierającego ten składnik niszczący pasożyta świerzbowca jest niewielka, a często wystarcza na cały okres kuracji. Usuwanie świerzba z domu Jednym z najlepszych produktów jest permetryna - spray łatwy w aplikacji, który pomoże w zniszczeniu pasożytów z każdego zakamarka. Jeden koncentrat wystarcza na wypryskanie aż 200 m2, co z pewnością ułatwi pozbycie się go na zawsze. Należy pamiętać, że cały proces wyleczenia dotyczy miejsca zamieszkania, jak i wszystkich jego domowników.