SWĘDZĄCA SKÓRA ŚWIERZB CZY POKRZYWKA?

Pokrzywka to choroba skórna, która objawia się bardzo podobnie jak świerzb. Choroby te mają prawie identyczne objawy. Charakteryzują się nagłym pojawieniem swędzących zmian, zwanych bąblami pokrzywowymi. Ponadto ważne jest wykluczenie innych dolegliwości skórnych takich jak pęcherzyca, atopowe zapalenie skóry.

Należy zgłosić się do lekarza, chorzy bardzo rzadko zgłaszają się do lekarza ze względu na wstydliwość choroby, świerzb bardzo często objawia się w miejscach intymnych, oczywiście pokrzywka również może się tam pojawić.

Można to sprawdzić poprzez badanie, moczu, kału lub krwi co pozwala wykryć ewentualne pasożyty, lub obecność antygenów. Najczęstszą odmianą pokrzywki jest postać ostra która, po upływie kilku tygodniu znika, co nie ma miejsca w przypadku świerzbu. Najważniejsze, aby rozpoznać pasożyta w porę i wdrążyć odpowiednie leczenie, polecamy emulsje z dużą zawartością benzoesanu benzylu.

Pokrzywka nie jest chorobą zakaźną, a świerzb niestety tak i można się nim zarazić poprzez kontakt seksualny, spanie w łóżku osoby chorej, używanie wspólnego ręcznika, w przypadku świerzbu bardzo ważna jest higiena.

Pokrzywkę mogą powodować między innymi pokarmy, alergeny, leki czynniki fizyczne zimno, ciepło, światło, oraz czynniki psychosomatyczne takie jak stres, depresja, infekcje.

Pokrzywka leczenie domowe

Pokrzywkę należy przemywać letnią wodą z dodatkiem delikatnych detergentów, ulgę przynoszą zimne okłady, zalecam nosić luźniejsze ubrania, a także unikać perfumowanych kosmetyków. Jeżeli zmiany są, swędzące złagodzi je smarowanie preparatem z dodatkiem alantoiny.

Świerzb leczenie bez recepty

Po kąpiel nakładamy na suchą skórę całego ciała z pominięciem twarzy, oraz skóry głowy. Do głowy zalecamy szampon, można się wcześniej umyć w żelu pod prysznic z dodatkiem 10 % benzoesanu benzylu. Stosować 2- 3 dni z rzędu, po 12 godzinach zmyć wodą z mydłem, i ponownie kąpiel i nakładamy emulsje. Smarowanie, można stosować przez 3 dni potem, robimy przerwę  7 dni i powtarzamy całą kurację.

Nie zapominajmy, że emulsje stosujemy u wszystkich członków rodziny, jeśli nawet nie wykazują objawów choroby.