Czy dokarmianie gołębi jest bezpieczne?

Gołębie to nie tylko problem uciążliwego hałasu, czy problem z nieestetycznymi odchodami zalegającymi na chodnikach i na elewacjach budynków.

Czy dokarmianie gołębi jest bezpieczne?

CZY GOŁĘBIE SĄ BEZPIECZNE ?

Gołębie to nie tylko problem uciążliwego hałasu, czy problem z nieestetycznymi odchodami zalegającymi na chodnikach i na elewacjach budynków. Gołębie przenoszą również choroby, którymi zarazić się może również człowiek. Poniżej przedstawiamy przykładowe choroby, którymi możemy być zagrożeni, jeśli mamy częsty kontakt z gołębiami. Co ciekawe, niektóre z nich są chorobami roznoszonymi drogą kropelkową, co oznacza, że nie musimy dotykać zwierząt lub ich gniazd, aby być narażonym na realne ryzyko.

Choroby przenoszone przez gołębie:

- Ornitoza

Jest to choroba wywoływana przez drobnoustroje: Chlamydia psittaci. Jest to przykład choroby roznoszonej drogą kropelkową, gdzie do zarażenia wystarczy wdychanie drobinek odchodów zwierząt. Drobinki z powodzeniem rozprzestrzeniają się na przykład, gdy pada deszcz. Zdecydowanie też należy uważać znajdując się w okolicach miejskich fontann.

- Salmonelloza

Salmonelloza wywoływana jest przez bakterie salmonelli, które rozwijają się w kale zwierząt. Objawy są bardzo nieprzyjemne (ból brzucha, wymioty, biegunka, gorączka), ale nie zagraża naszemu życiu.

- Aspergiloza

Aspergiloza jest leczona antybiotykami, a wywoływana jest przez grzyby obecne w odchodach ptaków. Choroba ta często jest zagrożeniem dla hodowców gołębi, bo potrafi skutecznie przetrzebić gromadkę gołębi. Jeśli przeniesienie się na człowieka, w zdecydowanej większości zostanie zwalczona przez nasz układ odpornościowy. Zdarza się jednak, że choroba rozwija się w przypadkowych narządach – tworzy się w nich wtedy niekontrolowany splątek grzybowy, który podtruwa organizm. W skrajnych przypadkach może oczywiście doprowadzić do śmierci.

- Robaczyce

Glisty i tasiemce. Po przedostaniu się do organizmu człowieka, rozwijają się w jego układzie pokarmowym lub w skórze. Są szczególnie trudne do wyleczenia u dzieci i u osób starszych.

Czy dokarmianie gołębi jest bezpieczne?

Gołębie nie są bardziej niebezpieczne niż inne ptaki. Jednak ze względu na to, że gołębie tak często bytują blisko skupisk ludzkich, to właśnie ten gatunek ptaków sprawia nam najwięcej problemów. Gołębie mogą być źródłem zakażeń. Należy unikać dokarmiania gołębi w okolicach placów zabaw, na parapetach, na chodnikach osiedli mieszkaniowych. Jeśli nie będziemy dokarmiać gołębi, przeniosą się one na inny teren. W czasie lata, gołębie nie potrzebują naszego pokarmu (okruszków, czy ziaren). Ptaki te są w stanie samodzielnie znaleźć znacznie bardziej zdrowe pożywienie w naturze i nie muszą korzystać z tego, co rzucimy im na chodnik. Dokarmianie gołębi mija się z celem szczególnie tam, gdzie bawią się dzieci: przyciągając gołębie, ściągamy na dzieci ryzyko zakażenia się. Dzieci chętnie dotykają odchodów ptaków, zbierają pióra i starają się złapać gołębia w ręce. Dzieci raczkujące są narażone w zasadzie na ciągły kontakt z odchodami ptaków.

Jeśli na placu zabaw, na którym bawią się dzieci, stacjonuje duża ilość gołębi, teren powinien być regularnie oczyszczany. Chodniki, betonowe podjazdy, czy ławki powinny być zmywane wodą pod ciśnienie. Dodatkowo, w sklepach znajdziemy środki walczące z pasożytami. Jest to głównie niezawodna permetryna, którą można rozpylać w odpowiednim stężeniu. Permetryna spray powinna być też naszym przyjacielem, jeśli prowadzimy gołębnik lub jeśli mamy karmnik na balkonie.

Comments

Log in or register to post comments