Higiena - Leczenie świerzba

Każda osoba, która miała bliski kontakt z chorym, powinna się poddać leczeniu: powinna pobierać leki na świerzb oraz stosować środki na świerzb w mieszkaniu.

Higiena - Leczenie świerzba

LECZENIE ŚWIERZBU: JAK POWINNA WYGLĄDAĆ HIGIENA PODCZAS POZBYWANIA SIĘ ŚWIERZBOWCA?

Każda osoba, która miała bliski kontakt z chorym, powinna się poddać leczeniu: powinna pobierać leki na świerzb oraz stosować środki na świerzb w mieszkaniu.

 Świerzb jest bardzo zaraźliwą chorobą. Jeśli chory podda się leczeniu, ale nie zrobią tego osoby z jego bliskiego otoczenia, istnieje duże ryzyko ponownego zarażenia się świerzbowcem ludzkim. Obecność pasożytów na skórze niekoniecznie musi się objawiać występowaniem widocznych symptomów. U osób, które nigdy nie chorowały na świerzb, pierwsze objawy mogą się pojawić dopiero po 2 do 6 tygodni.

Uwaga! Żadne metody - ani domowe, ani farmakologiczne nie pomogą, jeśli w czasie choroby w sposób wyjątkowy nie zadbamy o higienę. Konieczne jest wypranie całej bielizny i najlepiej wszystkich ubrań w wysokiej temperaturze. Bezwzględnie trzeba również wysprzątać cały dom - umyć wszystkie sprzęty, meble, podłogi z użyciem ciepłej wody i detergentów!

Świerzb to choroba zakaźna, dlatego najlepszą formą profilaktyki jest unikanie kontaktu z osobami zarażonymi. Należy pamiętać również o tym, że świerzbowiec ludzki może żyć na przedmiotach, z którymi chory miał kontakt, dlatego nie należy dotykać pościeli, ubrań, ręczników i przedmiotów osobistych zarażonej świerzbem osoby. W miejscach o dużym natężeniu ruchu okresowo używa się środków takich jak permetryna, aby usunąć zalążki tej choroby.

Nawet jeśli nikt w naszym otoczeniu nie choruje na świerzb, możemy podjąć proste działania, które uchronią nas przed tą chorobą. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia higiena – pasożyty i inne drobnoustroje nie lubią czystości. Poza tym należy często i regularnie zmieniać pościel, piżamę, ręczniki, a w czasie podróży i przebywania w dużych skupiskach zawsze używać własnych przedmiotów osobistych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Comments

Log in or register to post comments