Świerzb u psa - leczenie domowe

Świerzb u psa jest chorobą typowo pasożytniczą, wywoływaną przez niewielkiego pajęczaka należącego do rzędu roztoczy.

Świerzb u psa - leczenie domowe

Świerzb u psa - objawy

To świerzbowiec. Jakie objawy możemy zauważyć u swojego czworonoga, jeśli zaatakuje go ten nieproszony gość?
Przede wszystkim świąd, zmiany skórne, ból, pieczenie. Jeśli nasz pupil zacznie o wiele intensywniej i częściej się drapać, powinniśmy szybko zareagować!

Świerzbowiec u psa - czy jest zaraźliwy dla człowieka?

Świerzbowiec występuje w powierzchniowej części naskórka. Drąży niewielkie korytarze i tworzy kieszonki.
Może jednak przechodzić głębiej i odżywiać się naskórkiem. Niestety, w trakcie tych okropnych działań rozmnaża się i po jakimś czasie zwierzak staje się “domem” dla kolejnych larw. Świerzbem można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem.

Świerzb uszny u psa

Dosyć częsty jest także świerzb uszny u psów - dochodzi wtedy do zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego. Pojawia się wtedy ciemnobrązowa wydzielina, a u naszego czworonożnego przyjaciela częściej obserwujemy gwałtowne potrząsanie głową. Pies może wówczas słabiej słyszeć, a w ekstremalnych przypadkach całkiem stracić słuch. Niestety, świerzb rozprzestrzenia się na całe ciało, może objawiać się powiększonymi węzłami chłonnymi, niepokojem w zachowaniu, osłabieniem oraz spadkiem wagi. Wywołuje też niekiedy reakcje alergiczne.

Świerzb u psa - leczenie domowe

Leczenie pozostaje dość żmudne.  Niezbędne jest jak najszybsze skontaktowanie się z weterynarzem. Pomocne będą specjalne kąpiele w wodzie ze specjalistycznym szamponem leczniczym Poliderm w celu zmiękczania skóry i pozbycia się martwego naskórka. W leczeniu wykorzystywane są również leki przeciw świerzbowi, maści bądź kropli roztoczobójczych. Nie istnieją w pełni skuteczne działania prewencyjne, ale na pewno nie zaszkodzi unikanie kontaktu naszego psa z bezdomnymi zwierzętami.

Comments

Log in or register to post comments